Organizace kuchyně a tipy na zdravé vaření

Osvojením kuchyňských návyků vylepšíte své kulinářské zkušenosti a ušetříte čas v kuchyni, užijete si více toho, na čem opravdu záleží. Tedy dobré, zdravé a výživné jídlo každý den.

Je to ale proces učení. Začněte pomalu a nenechte se odradit komplikovanými recepty, které zaberou spoustu času a energie. Vyberte si snadné, rychlé recepty a postupně pokračujte ke složitějším.

Tento průvodce Vám ukáže, jak z přípravy jídel udělat rutinu, zefektivnit vaření a ještě si celý průběh užívat.

Vaření

Rozdělte si pracovní plochy

Rozdělte si svou kuchyň na zóny. Každá oblast bude mít jiné využití, zůstanete tak organizovaní a budete mít vše potřebné stále při ruce.

Místo na přípravu, na vaření, úklidová zóna a místo na uskladnění je vše, co potřebujete a můžeme Vás ujistit, že velikost kuchyně absolutně nehraje roli.

Místo na přípravu je ideálně umístěno na lince hned vedle sporáku. Tady si připravte vše, co potřebujete na přípravu receptu. Suroviny, misky, prkénka, nože a další potřebné náčiní. Při přípravě jídel je vhodné mít více prkének, nejlépe takových, která se lehce uskladní. Použijte odlišné prkénko na zeleninu a na syrové maso. To samé platí u nožů, kterými krájíte. Nechcete přece přenášet nebezpečné bakterie jako Kampylobakter, Salmonella nebo E. coli. Když už mluvíme o nožích, vyplatí se je pravidelně brousit. Investice do kvalitních nožů a jejich pravidelná údržba se Vám opravdu vrátí. Nejen, že odvedou mnohem lepší práci, ale také Vám ušetří čas.

Místo na vaření je snadné definovat a nepotřebuje přílišné vysvětlení. Ať už používáte moderní sporáky nebo obyčejné ploténky, ujistěte se, že jsou čisté a bez zbytků oleje. Snažte se pokaždé předehřát ploténku nebo troubu včas. A nezapomeňte, že čas, který je potřeba k předehřátí nebo samotnému pečení se liší od výrobce a konkrétního produktu. Proto jednejte dle Vašich zkušeností.

Úklidová zóna se nachází v okolí dřezu a Vaším cílem by měla být snaha o udržení čistoty již během vaření. Umyjte veškeré nádobí, které používáte a nedovolte, aby se špinavé nádobí hromadilo. Pokud to není možné, ukliďte alespoň menší hrnce do větších a vždycky je nezapomeňte namočit. Ušetříte si později čas.

Místo na uskladnění je plocha, kde vaše hotové jídlo chladne. Můžete investovat do krásných, lehce uskladnitelných nádob z recyklovatelného materiálu, které Vám ozdobí linku. Než jídla přemístíte do lednice, vždy je nechte vychladnout na pokojovou teplotu. Rychlá změna teplot může ovlivnit nejen chuť, ale i texturu některých jídel.

Strategie při vaření

Zavedení několika jednoduchých kuchařských technik Vám usnadní život a časem se z nich stane rutina.

Čas, který trávíme opětovným vyndaváním ingrediencí z lednice a čekáním na to, než se předehřeje trouba, se nevinně nasčítá. Zkuste si proto přečíst celý recept dopředu a připravit vše potřebné.

Rozmrazte mražené suroviny, předehřejte troubu a pak teprve začněte s krájením.

Během krájení zeleniny a masa mějte na paměti, že větší kusy se vaří déle. Pokud vaříte různorodé ingredience v jedné pánvi, začněte s těmi, které potřebují více času jako brambory, mrkev a luštěniny. Postupně přidávejte ty, co se nevaří tak dlouho jako paprika a cibule. Pokud chcete vařit všechny ingredience najednou, nakrájejte je na různě velké kusy – ty, co vyžadují více času na malé kousky a naopak ty, co se vaří rychleji na větší kusy. Česnek a bylinky si nechte nakonec.

Vždy se dopředu ujistěte, co je třeba oloupat, nasekat či nakrájet. Během vaření tak budete mít vše při ruce.

Naplánujte si jídla a připravte si je předem. Nejen, že ušetříte čas a peníze, ale také budete mít dobrý pocit, že se o sebe staráte. Pokud na vás v lednici čeká zdravé a vynikající jídlo, je méně pravděpodobné, že se cestou domů zastavíte v nějaké restauraci.

Dejte šanci aplikacím! Pokud si nejste jistí, jak by měl vypadat zdravý jídelníček, obraťte se na experty a neztrácejte ani svůj čas ani energii. Jíst zdravě a vyváženě je dnes snadnější než kdy jindy. Existují skvělé aplikace, které vše vyřeší za Vás. Naše aplikace Zdravý Stůl si bere na starost úplně vše. Vytvoříme Vám jídelníček na míru, doručíme potraviny až ke dveřím a poskytneme recepty, díky kterým si užijete výživná, jednoduchá a lahodná jídla bez stresu. A co je na tom nejlepší? Naše aplikace je zdarma, protože si přejeme, aby zdravé vaření a stravování bylo dostupné pro každého :)

Pojďte vařit se Zdravým Stolem a vyzkoušejte si výše zmíněné kuchyňské triky.

< Zpět na výpis článků